تبلیغات
www.photomusic.ir موسیقی در مجلات قدیمی - در سوگ عبدی یمینی

در سوگ عبدی یمینی

 

نوشته شده توسط:hamid

در سوگ عبدی یمینی

 

امان از شعله آخر

هجوم باد و خاکستر

که از پروانه ی پرپر

اجاق شب نشد روشن

 

دیگر تلخ تر از این نمی شد . در روزهای تلخ و گس واره.

خبر کوتاه بود.

 در سقوط پروازتهران – ایروان  هواپیمایی کاسپین که منجر به کشته شدن 169 نفر از هموطنانمان شد عبدی یمینی آهنگشاز و تنظیم کننده شهیر میهنمان نیز یکی از مسافران پرواز بوده و متاسفانه در این حادثه جان باخت.

عبدالرضا یمینی مشهور به عبدی یمینی در سال 1332 در تهران به دنیا آمد.پس از به پایان رساندن تحصیلات  مقدماتی موسیقی خود در southend college  انگلستان ، تحصیلات عالی موسیقی را در دانشگاه university of surrey انگلیس ادامه داده و در سال 1983 با اخذ درجه فوق لیسانس فارغ التحصیل گردید.

عبدی یمینی در دهه 80 میلادی به عنوان رهبر ارکستر داریوش ونوازنده کیبورد آن گروه  و با حضور نوازندگانی چون آرمیک ، band  بی نظیری را گردهم جمع کرده بود. البته حضور عبدی منحصر به نوازندگی برای داریوش نشد بلکه در ارکستر هایده و معین نیز حضور چشم گیری داشت به شکلی که در آخرین شب برنامه هایده او نیز حضور داشت.

عبدی یمینی اما در وهله نخست یک تنظیم کننده خارق العاده بود . تنظیم کننده ای که اگر به آثارش اشاره کنم به قدرت تنظیم آن آثار و ساختارشکنی او در دهه 80 میلادی پی خواهید برد.نخستین تنظیم جدی عبدی یمینی تنظیم ملودی« دلبر» فرید زولاند بود که با صدای ابی منتشر شد ( تو ای بال و پر من رفیق سفر من ...)

اما شاید جاودانه ترین کار عبدی یمینی  آهنگسازی و تنظیم آلبوم امان از با صدای داریوش اقبالی باشد که در سال 1992 ( 1371 ) منتشر شد.

البته به اعتقاد من زیباترین ملودی عبدی یمینی ملودی به بچه هامون چی بگیم با کلام اردلان سرفراز و صدای داریوش اقبالی است. تنظیم شاهکار عبدی در این کار و استفاده از ساز گیتار برای همخوانی کلام و ملودی بی نظیر است.

از همکاری های عبدی یمینی به عنوان آهنگساز و تنظیم کننده می توان به همکاری با داریوش ، ابی ،  معین ، منصور ، هاتف ، شهیار قنبری نام برد. یکی از آخرین کارهای شنیده شده عبدی تنظیم آهنگ سفیر با صدای هاتف بود.عبدی یمینی در اواخر دهه 90 به ایران بازگشت و به همکاری با خوانندگان جوان داخل میهن از جمله محمدخاکپور فعالیتش را ادامه داد.

آثار عبدی یمینی :

داریوش : ملودی و تنظیم کل آلبوم امان از ( اشعار شهیار قنبری ) 1992 ، ملودی و تنظیم به بچه هامون چی بگیم ( شعر اردلان سرفراز) و به تکرار غم نیما ( شعر شهریار دادور) از آلبوم بچه های ایران 1995 (1374) ، تنظیم آهنگ سهم من ( ترانه : اردلان سرفراز ) آلبوم نون و پنیر وسبزی 1992، تنظیم بالای نی (شعر شهیار قنبری ) از آلبوم سفره سین

 

ابی : تنظیم آهنگ دلبر (شعر اردلان سرفراز) 1988

 

منصور :  ملودی و تنظیم خانگی( شعر شهیار قنبری )و فرفره های بی باد از آلبوم فرفره های بی باد 1994 ؛  ملودی و تنظیم آواره ( شعر مسعود امینی ) از آلبوم دریچه 1997،ملودی و تنظیم «دریچه» ( شعر اردلان سرفراز) از آلبوم دریچه1997،  ملودی و تنظیم شاخه شکسته( شعر دکتر ایرج رزمجو) از آلبوم دریچه 1997، آهنگ و ملودی دوباره ها و تصویر آخر ( ترانه سرا شهیار قنبری ) از آلبوم تصویر آخر 1996 ، تنظیم قاب ( شعر همایون هوشیار نژاد ) آلبوم تصویر آخر 1996 ،

 

شهیار قنبری: تنظیم دلریخته ، تنظیم غسل تعمید( کل آلبوم سفرنامه 1994 )

 

 نوش آفرین : ملودی و تنظیم اکسیژن و همیشه من دیر می رسم ، ترانه سرا شهیار قنبری از آلبوم اکسیژن 1995 ،

 

ناهید : تنظیم سکه دو رو ( شعر اردلان سرفراز) 1998 آلبوم هدیه.

 

معین : تنظیم هیچ کی مثل تو نبود آلبوم پنجره 1996 ، تنظیم میلاد ( شعر همایون هوشیارنژاد ) آلبوم تولد عشق 1994 ،

شهرام شب پره : تنظیم کتاب عشق ، چادری ( اشعار همایون هوشیار نژاد) از آلبوم شاگرد اول 1991 ( 1370) ،

فرزین: تنظیم عشق و دختراپسرا ( اشعار جهانبخش پازوکی ) از آلبوم عشق

 

مهرداد: تنظیم نازنین ( شعر همایون هوشیارنژاد ) از آلبوم آنتیک .

 

امید: تنظیم آهنگ چرا با من ( شعر همایون هوشیار نژاد ) از آلبوم پرسه های عاشقانه .