تبلیغات
www.photomusic.ir موسیقی در مجلات قدیمی

 

نوع مطلب :ترانه سرایان، آهنگ سازان ،

نوشته شده توسط:hamid

دل هم دل قدیم

خیلی دلم گرفته ، کمی آسمان کجاست ؟         یک چکه آب تازه و یک تکه نان کجاست؟

تابوت می برند درختان به دوش خویش          از من مپرس غیرت سرو روان کجاست؟

آن روزگار گذشت ، «غم نان» نداشتیم          دل هم دل قدیم ، کجا رفت آن کجاست ؟

بانگی نمی رسد زخروس سحر به گوش         گیرم« بلال» مرده ،  خدای اذان کجاست؟

غلامحسن اولاد ( م - اندیش) 

 

ااغهانتخامجله جوانان اردیبهشت 1354 ب افته نامه جوانان دوشنبه اول اردیبهشت 1354 شماره 440 سال نهم

هفته نامه جوانان دوشنبه اول اردیبهشت 1354 شماره 440 سال نهم

رفراندوم هنری در سال 1353

جهانبخش پازوکی محبوب ترین و موفق ترین پدیده موسیقی ایرانی در آهنگسازی و ترانه سرائی سال 53 بود.

گوگوش و عارف برای هفتمین سال باز هم مقام محبوب ترین خوانندگان ایران را به خود اختصاص  دادند.

مهستی و عقیلی به عنوان محبوب ترین چهره موسیقی اصیل ایرانی انتخاب شدند.

محبوب ترین خوانندگان زن ایرانی (موزیک پاپ)

1-گوگوش                   49524 رای

2- رامش                    45507 رای   

3- عهدیه                   31886 رای

4- دینامیک                31845 رای  

5- گیتی                    28964 رای  

6- نلی                     27899  رای

پوران ، سیمین غانم ، زیبا ، ژاکلین ، آلیس ، مرجان ، پونه و سوگل نیز آرای زیادی داشتند.

البته ناگفته نماند با اینکه لیلافروهر ، نوش آفرین ، و اکی بنایی در اواخر سال 53 و آغاز 54 فعالیت خود را آغاز نمودند آراء قابل توجهی داشتند ولی باید آنها را در لیست محبوبین سال آینده جستجو نمود اما آنچه باز هم شگفت انگیز است انتخاب گوگوش همیشه محبوب می باشد. امسال درست 7 سال پیاپی است که گوگوش به عنوان محبوب ترین خواننده موزیک پاپ انتخاب می شود و نباید از نظر دور داشت که گوگوش هنوز از معصومیت های کودکی و جنجال های بزرگ در طی چند سال گذشته بهره می گیرد. و نکته جالب اینکه گوگوش هم چنان رامش را در کنار دارد و به نظر می رسد که این رقابت کماکان ادامه داشته باشد. ولی در هر صورت گوگوش از این پس می باید خیلی مواظب خودش باشد چون نه تنها محبوب و بزرگی چون رامش را در کنار دارد بلکه حالا دیگر عهدیه خود را بالاتر کشانده ، دینامیک عرض اندام می کند ، نلی با درخشش تازه رقیبی سرسخت می نماید.

بعد از گوگوش باید به سراغ رامش برویم که سالهاست سد گوگوش را جلو دارد در حالی که دوستدارانش می گویند اگر گوگوش چهره جنجالی مطبوعات نباشد ، اگر در فیلم بازی نکند ، اگر برنامه های مستقل چون چشمک نداشته باشد مسلما رامش با فاصله زیاد از او جلو می افتد ولی ما به رامش توصیه می کنیم کمی بیشتر به ظرافت زنانه روی کند ، در انتخاب لباس های کاملا زنانه و مد روز و بالاخره در آرایش مو و صورت وسواس زیادتری به خرج دهد و دست همکاری آهنگسازان و ترانه سرایان خوش ذوق و جوان و حتی گرانقیمت را بفشارد تا این طلسم را بشکند.

جالب اینکه سیمین غانم امسال ناگهان مقام سوم خود را از دست داده و به ردیف هشتم نزول کرده است و این دگرگونی مسلما به خاطر رکود ، گوشه گیری و تنبلی سیمین در کار خوانندگی می باشد که امیدواریم در سال 54 جبران شود.

محبوب ترین خوانندگان مرد ایرانی ( موزیک پاپ)

1- عارف                        54294 رای

2- ستار                          41889 رای

3- وفا                           40556 رای

4- منوچهرسخایی              39795 رای

5- حسن شماعی زاده           33366 رای

6- فریدون فرخزاد              31412 رای

امیر رسایی ، عباس مهرپویا ، ویگن ، شهرام شب پره ، ابی ، کورش یغمایی ، فریدون فروغی حدود 20 هزار رای  سلی ، کاوه ، افشین مقدم ، افشین شاد ، سپهر ، ناصر ، ضیاء ، حسین حسینی بیش از ده هزار رای داشتند.

شگفتی در لیست محبوب ترین خوانندگان مرد حضور عارف برای هفتمین سال در لیست و صدر محبوبین است . عارف به خاطر فروتنی ، تکیه به ذخایر محبوبیت و شهرت سالهای گذشته ، هم چنان در صدر قرار گرفته و به خصوص آرای شهرستانیها بیشتر متعلق به عارف است و به هر حال ما به عارف به خاطر هفتمین موفقیت بزرگش طی هفت سال رفراندوم جوانان تبریک می گوئیم.

اما عارف اکنون شدیدا از سوی خوانندگان جوانی چون ستار و وفا تهدید می شود . ستار با اینکه تنها در سال گذشته بیش از سه چهار آهنگ نداشت ولی به سرعت مرز محبوبیت را می شکند و اینک مستقیما عارف ، نفر اول را هدف قرار داده و مطمئنا ما در سال آینده شاهد یک رقابت پرشور بین عارف ، ستار ، و وفا خواهم بود. چون وفا نیز با سیمای فروتن و محبوب و در عین بی ادعایی آرای قابل ملاحظه ای آورده و حتی ستار نفر دوم را هم تهدید کرده است .

منوچهرسخایی خواننده دیرپای ایرانی ، هنوز در لیست محبوبین قرار دارد و منوچهر در سال گذشته هر  آهنگی خواند موفق بود و از نظر سرویس هنری مجله جوانان اگر مسابقه ای برای تعیین خواننده ای که تمام صفحاتش مورد استقبال قرار گرفته ترتیب داده شود بی شک او مقام اول را بدست می آورد زیرا منوچهر یا نمی خواند یا اگر می خواند حتما ترانه اش پرفروش است ولی نباید فراموش کرد که در جدول ما بیشتر صحبت از محبوب ترین است نه بهترین. شماعی زاده و فرخ زاد نیز امسال در لیست محبوبین مقام جالب توجهی دارند. شماعی زاده در سال گذشته نیز هم چنان آهنگهای مورد توجهی داشت اما فرخ زاد امسال برخلاف سالهای دیگر خود را به عنوان یک خواننده تثبیت کرده است . به طوری که نام خود را در جدول محبوبین به ثبت رسانیده است و این برای فرخ زاد هم یک پیروزی است.

محبوب ترین خوانندگان زن ایرانی ( موسیقی اصیل)

1- مهستی                          49985 رای

2- حمیرا                          38460 رای

3- هایده                            26755 رای

4-سیمابینا                          25414 رای

5- نسرین                         21677 رای

6- فیروزه                         17894 رای 

دلکش ، مرضیه ، فرشته ، الهه ، گلوریا روحانی ، پروا ، سوسن بیش از ده هزار رای آورده اند.

مهستی درست سه سال پیاپی است که با آراء حیرت آور در صدر لیست محبوب ترین خواننده زن موزیک اصیل ایرانی قرار می گیرد.

مهستی خوش صدا ، حسابگر ، مردم دار ، و فروتن است .  او سعی فراوان دارد که با آهنگهای خوب اجرای مناسب محبوبیت خود را در میان مردم حفظ می کند.

جدایی کورس ناظمیان از مهستی و سپس نامزدی شوهرش با فیروزه ناگهان سیمایی مظلوم به مهستی بخشید و اجرای چند آهنگ خوب من جمله    مگه نه ، من چه کنم ، قصه ما ، توانست موقعیت او را مستحکم و محبوبیتش را افزون سازد.

بعد از مهستی ناگهان حمیرا می بینیم که سال گذشته مقام چهارم داشت و امسال به مقام دوم دست یافته است. حمیرا در سال گذشته نیمی گرفتار ماجراهای داخلی زندگی بود و نیمی هم خستگی روحی ناشی از جدایی و طلاق ، به همین جهت از نظر میزان و تعداد آهنگهایی که ارائه کرد خیلی کم کار بود و اگر امسال تمام وقتش را به خوانندگی و ارائه کارهای تازه بدهد نفر اول را سخت تهدید خواهد کرد و همین پیروزی موجود آن هم بدون ترانه های تازه خود موفقیتی بزرگ برای حمیرا است.

هایده با آهنگ های خوب و پرفروش توانسته هم چنان محبوبیت سال گذشته خود را حفظ نموده و در یک رقابت سخت با حمیرا و سیما بینا مقام سوم را بدست آورد و بعد از سالها سیما بینا را در این لیست می بینیم در حالی که در سال گذشته حتی نامی از سیما نبود . سیما در سال 53 با اجرای چند آهنگ خوب و برنامه هایی در رادیو و تلویزیون چهره کرد.

در این لیست امسال برای اولین بار «نسرین» هم وارد شده است . نسرین که از زیبایی مخصوص صدای خوب و اجرا و ارائه تازه و جالبی برخوردار است مسلما در سال 54 درخشش بیشتری خواهد داشت.

محبوب ترین خوانندگان مرد ایرانی ( موسیقی اصیل)

1- هوشمند عقیلی              51478 رای

2- گلپا                          42655 رای

3- جمال وفائی                 41982 رای

4- ایرج                      37133 رای

5- کورس سرهنگ زاده    34378 رای

6- عبدالوهاب شهیدی       24166 رای

حسن شجاعی ، ناصرمسعودی ، ایرج مهدیان ، نادر گلچین ، فریدون فرهی حدود 20 هزار رای ، شهاب جزایری ، رضا سقائی ، آغاسی ، منتشری ، بیش از ده هزار رای ، و بالاخره پیش کسوتانی چون غلامحسین بنان ، قوامی فاخته ای ، بدیع زاده ، عمادرام نیز آرا فراوانی داشتند.

هوشمند عقیلی با اجرای آهنگهای جنجالی و محبوبی چون شن های داغ ، فردا تو می آیی ، ای خدا ، چراغ خونه در سال 53 ناگهان به شهرت و محبوبیت دور از انتظاری دست یافت.

عقیلی با گلپا چهره  پرتوان و بزرگ موسیقی اصیل ایرانی رقابت سختی را آغاز نمود در حالی که گلپا درگیر بیماری قلبی ، مسافرتها و بالاخره کاباره اش بود عقیلی شب و روز با همکاری جهانبخش پازوکی مجهز شد و حالا می بینیم که با آرا فراوان در صدر لیست نشسته و درخششی کم نظیر دارد . البته نباید فراموش کرد که گلپا هنوز با آرا قابل توجه محبوبیت خود را حفظ نموده و تا آخرین لحظات نیز با عقیلی رقابت داشته است.

در این میان وفائی با اجرای ترانه های خوب و محبوب ایرج را پس زده و خود را به مقام سوم رسانده است و نام آشنای عبدالوهاب شهیدی در این لیست یک شگفتی تازه است چون شهیدی با اجرای آهنگ زندگی ناگهان مورد توجه قرار گرفت در حالی که رضا سقائی دیگر خواننده زندگی نیز در سال 53 چهره نمود.

در ضمن حسن شجاعی با چند آهنگ خوب ، شهاب  جزایری با آهنگ شیرین شیرین ، چهره های سرشناسی به حساب می آیند.

محبوب ترین آهنگسازان ایرانی:

1- جهانبخش پازوکی                     42178 رای

2- انوشیروان روحانی                   28435 رای

3- حسن شماعی زاده                    24766 رای

4- ناصر چشم آذر                       22678 رای

5- بابک بیات                            21653 رای

6- واروژان                              21437 رای

پرویز یاحقی ، منصور ایرانژاد ، فریدون خوشنود ، فریبرز لاچینی ، تورج شعبانخانی ، حسین واثقی ، مجید سلیم پور ، محمد شمس ، بابک افشار بیش از 15 هزار رای ، ناصرتبریزی ،یداله  صمدی ، حسین عبدالصمدی ، سیاوش زندگانی ،صدرالدین مهوان ، اسداله ملک ، فرهنگ شریف حدود ده هزار رای ، و بالاخره پیش کستانی چون مرتضی حنانه ، مهندس همایون خرم ، علی تجویدی ، بزرگ لشکری ، عطاالله خرم ، و پرویز مقصدی با آرا فراوان در کنار جوان ها درخشیدند.

جهانبخش پازوکی در سال 1353 درخشان ترین چهره در میان آهنگسازان به حساب می آمد چون او ضمن ساختن آهنگهای پرفروش و محبوبی برای هوشمند عقیلی ، خوانندگان محبوبی چون مهستی ، گیتی ، وفا ، منوچهرسخائی را نیز بی نصیب نگذاشت.

همه آهنگهای جهانبخش پازوکی از جمله شن های داغ ، فردا تو می آئی ، ای خدا ، من چه کنم ، مگه نه ، ای کاش ، خداحافظ تا پاییز ، تو چشمات حقیقت می بینم ، در لیست پرطرفدارترین آهنگها بودند و پازوکی از رکود بعضی آهنگسازان بهره گرفته و چهره موفقی ارائه داد .

انوشیروان روحانی امسال در لیست محبوبین خود را بالا کشید و به مقام دوم دست یافت در حالی که حسن شماعی زاده با تلاش فراوان نتوانست مقام نخست سال گذشته خود را حفظ کند و بالاخره نیز با فاصله زیاد در پشت سر جهانبخش پازوکی و انوشیروان روحانی قرار گرفت در حالی که امسال ناصرچشم آذر و بابک بیات نیز رقیب سرسختی به حساب می آمدند .

نگاهی به لیست بالا یک امیدواری بزرگ را در میان جوان ها بوجود می آورد و آن هم نام هایی چون ناصر چشم آذر ، منصور ایران نژاد ، فریدون خوشنود ، و محمد شمس می باشد که هر کدام مسلما در سال آینده غولهای موزیک ایرانی خواهند شد.

محبوب ترین ترانه سرای ایرانی

1- جهانبخش پازوکی                41845 رای

2- اردلان سرفراز                 34567 رای

3- ایرج جنتی عطایی              33899 رای

4- شهیار قنبری                    32234 رای

5- مسعود امینی                    32199 رای

6- محمدعلی بهمنی                24177 رای

آذرصرافپور ، شهین حنانه ،مسعود هوشمند حدود 20 هزار رای و بدون ذکر تعداد آرا اعلام می کنیم که بزرگانی چون معینی کرمانشاهی ، بیژن ترقی ، تورج نگهبان ، و همامیرافشار ، در این رفراندوم جوانگرایانه آرا فراوان و دور از انتظاری داشتند . جهانبخش پازوکی که در آهنگسازی بی رقیب بود به خاطر ارائه بهترین و محبوب ترین ترانه ها توانست در این لیست نیز صدرنشین شود. پازوکی که به قول خودش به هم آغوشی آهنگ و ترانه کوشش دارد توانست با استفاده از همین روش مقام خود را در دو جبهه آهنگ و ترانه تثبیت نماید.

البته امسال اردلان سرفراز صدرنشین سال گذشته به خاطر رکود و سرگرم بودن در تربیت خواننده در مقام دوم نشسته است.

محبوب ترین ترانه های ایرانی:

1- شن های داغ  ( هوشمندعقیلی )               45623 رای

2-حرف           (  گوگوش      )                41882 رای

3- من چه کنم     ( مهستی       )                 41746  رای

4-جان جان        ( منوچهرسخایی )              38765 رای

5- فردا تو می آئی ( هوشمندعقیلی )              36124 رای

6- همسفر           (     ستار      )                31478 رای

7- اوستا کریم      (    عهدیه      )               29745 رای

8- قبیله لی لی  ( عباس مهرپویا )               29167 رای

9- صدایم کن       (      عارف     )              29122 رای

10 – بازم تو       ( گیتی        )                 26889 رای

غریبه آشنا (گوگوش) ، نامه نویس ( حسن شماعی زاده ) ، ای کاش ( وفا) ، شیرین شیرین ( شهاب جزایری ) ، چشم بلوطی ( جمال وفائی ) ، دریغا ( اکبر گلپایگانی) ، چقدر دوست دارم( منوچهرسخائی ) ، زندگی ، (عبدالوهاب شهیدی ، سقائی) ، مگه نه ( مهستی ) ، پیشواز و به خنده هام نگاه نکن ( رامش ) ، با حدود 20 هزار رای ، هوشمند عقیلی با دو ترانه ی شن های داغ و فردا تو می آئی در میان خوانندگان و جهانبخش پازوکی با شن های داغ ، من چه کنم ، فردا تو می آئی ، بازم تو ، جان جان در میان آهنگسازان و ترانه سرایان در این لیست رکوردار می باشند.

محبوب ترین خواننده مرد خارجی

1- دیوید کاسیدی                        32454 رای

2- تام جونز                              31177 رای

3- انگلبرت همبردینگ                 24189 رای

مال ، الویس پریسلی ، آدامو، جانی هالیدی ، با آرا حدود 20 هزار در ردیفهای بعدی قرار دارند.

محبوب ترین خواننده زن خارجی

1- شرلی بیسی                          24512 رای

2- میری ماتیو                          21660 رای

3- سیلوی وارتان                       18247 رای

محبوب ترین ترانه خارجی

آچیلی پوم                                32451 رای

شاید تعجب کنید ولی یک آهنگ خارجی که شهرام و ابی آنرا اجرا کردند از طرف خوانندگان مجله جوانان به عنوان محبوب ترین آهنگ خارجی سال انتخاب شده است این یک رویداد عجیب و حیرت آور می باشد که ما باید به شهرام و ابی به خاطر اجرای جالب آچیلی پوم تبریک بگوییم.

توضیح از مدیر سایت:

1- همانگونه که مشاهده می فرمایید در میان خوانندگان مرد نام داریوش و فرهاد حذف گردیده است.. در سال 53 داریوش دوران اسارت خود در زندان اوین را طی می نمود و طبیعتا برای نویسندگان مجله نام بردن از خواننده ی ترانه های بوی خوب گندم ، بن بست ، رهایی که همگی در 6 ماهه اول سال 1353 اجرا شده بودند ، می توانست خطرآفرین باشد.

اما متاسفانه نام فرهاد و اسفندیار منفردزاده  نیز در این رنکینگ از قلم افتاده . شاید دلیل آن اجرای ترانه شبانه در تابستان سال 52 و دیگر اجراهای فرهاد با رهبری اسفندیار منفردزاده باشد. کارهایی که گذر زمان پی به هنر متعهدانه و اثبات این حقیقت که ترانه می تواند زبان برنده ی آلام جامعه باشد ، برد.

2- شاید برایتان پرسش برانگیز باشد که اصولا دلیل درج چنین رفراندوم هنری در این سایت چه معنا و مفهومی دارد . آیا به شیوه ی آماتوریسم مرسوم در وبلاگ ها و سایتهای هنری طرفداران سینه چاک ، نظر به ارجح بودن این خواننده و آن ترانه سرا را داریم یا معنا و مفهومی دگربار در پس این سند مکتوب تاریخی نهفته است ؟

از روز نخست که این خانه شکل مجازی به خود گرفت ، کوشش مجدانه ای در جهت شناسنامه دار شدن و بیان تاریخ واقعی ونه جعلی ترانه های دهه های گذشته و ترجیحا ترانه های مصطلح به نوین و معترض شکل گرفت که تاکنون نیز ادامه دار بوده . به زبانی دیگر انتشار این سند صرفا در جهت بیان سال انتشار ترانه هایی است که اینک می توانید آنها را شناسنامه دار خواند.یعنی بر فرض مثال  از این پس هر گاه از ترانه ی همسفر ستار یادی به میان آمد از سال 1353 به عنوان سال انتشار و میلاد آن می توان نام برد.

3- ترانه سرای متعهد میهنمان شهیار قنبری در کتاب دریا در من بسیار کوشیده تا در پانویس ترانه هایش سال انتشار آنان  را نیز ذکر کند . در این راه نیز دیگر همکاران خود از جنس ترانه را نیز بسیار مورد شماتت قرار داده که چرا ترانه ی بدون تاریخ می نویسند.

هر چقدر که بیشتر  به سالهای نوشته شده در کتاب  دریا در من ایشان نظر می افکنم بیشتر به اشتباه بودن این تاریخ ها پی می برم . حداقل همین یک سند کافی است تا به اشتباه بودن تاریخ سرایش یا  انتشار یکی دیگر از ترانه های ایشان به نام نامه نویس با صدای حسن شماعی زاده پی ببرید. در صفحه ی 62 کتاب دریا در من سال میلاد ترانه ی نامه نویس 1356 ذکر گردیده که همان گونه که در سند منتشر شده آمده این ترانه در سال 53 به مرحله انتشار نیز رسیده .البته منظور داشتن قصد و غرض و.. نیست بلکه منظور همانا نداشتن منبع و ماخذ لازم جهت ذکر تاریخ ترانه هاست . حداقل امیدوارم اگر جناب قنبری روزی دگربار به فکر انتشار کتابی تازه از ترانه هایش برآمد سال حقیقی ترانه هایشان را نیز فراموش نکنند.

4- در میان آهنگسازان سال 1353 هم چنان نامی از فرید زولاند به میان نیامده . دلیل کاملا واضح است چرا که ایشان هنوز کار آهنگسازی را آغاز نکرده بودند. پیشتر نیز شرح دادم که اولین آهنگ ایشان به نام بهت و غزل با صدای ستار در پاییز 1354 و در حالی که ایشان 20 سال داشتند منتشر شد.

5- شاید برای همگان هم چنان حضور نامی چون جهانبخش پازوکی در راس بهترین ترانه سرایان و آهنگسازان تعجب برانگیز باشد. نخست اینکه شاید قضاوت در باب چنین نظرسنجی آن هم از دریچه سی سال بعد از رویداد ، کاری سهل و آسان باشد اما باید پذیرفت که اصولا قضاوت عموم در باب یک رخداد چون موسیقی و ترانه نمی تواند مخرج مشترک تمامی طرز فکرها و نگرشهای رایج باشد. ترانه شنوندگانی وسیع دارد و مطمئنا در آن روزگاران تمامی مخاطبان با ترانه های ایرج و شهیار و امینی نمی توانستند احساس هم ذات پنداری کنند. از این روی حضور کسی چون جهانبخش پازوکی در مقام نخست  که من نقش او را در سطح مریم حیدرزاده در زمان جاری از نظر داشتن مخاطب عام می دانم  نباید آنچنان تعجب ساز باشد. در کنار داریوش ، گوگوش و ابی می بایست صدایی چون مهستی نیز باشد تا ترانه های پازوکی را بخواند و طبقه کف جامعه نیز از آن لذت برد و در زمان چنین نظر سنجی نیز مخاطبان عام حق مطلب را ادا کنند.

6- در میان ترانه های سال 53 از ترانه ی غریب آشنا سروده اردلان سرفراز و با صدای گوگوش نیز سخن به میان آمده . لازم می دانم این گونه اصلاح کنم که هرچند این ترانه در تابستان سال 53 منتشر شده اما در زمستان سال 52 حسن شماعی زاده در مصاحبه ای با هفته نامه ی اطلاعات هفتگی از این ترانه نام برده که خود گویای تاریخ حقیقی اجرا و سرایش یعنی سال 1352 است.

 

 

 

 

 نمایش نظرات 1 تا 30