تبلیغات
www.photomusic.ir موسیقی در مجلات قدیمی

 

نوع مطلب :ترانه سرایان، آهنگ سازان ،

نوشته شده توسط:hamid

               من اگر جای تو بودم

من اگر جای تو بودم عشقو باور نمی کردم       

با چنین دیوانه ای چون من عاشقانه سر نمی کردم

من اگر جای تو بودم سنگ بودم در مصاف سنگ

روبروی این همه نیرنگ می شدم آیینه صد رنگ

من دلم می سوزد ای همدل ، من دلم می گیرد ای همراه

درد تو بر شانه ی من کوه ، با تو اما بی اثر چون کاه

صبر تو صبر بزرگ کوه ، عشق تو بی حد و اندازه

زخم هایت کهنه و کاری ، هر کلامت مرهمی تازه

هر که باشد با تو بد کرد ، شد همان آتش که بر پا کرد

هر که شد پاییز ، باغش سوخت ، پیش تو اما بهار آورد

من اگر جای تو بودم ، جای دل خنجر به دستم بود

می شکستم هم چنان شیشه ، هر کسی سنگ شکستم بود.

ترانه سرا : اردلان سرفراز

خواننده : شهرام صولتی

رفراندوم محبوب ترین چهره های موزیک ایران در سال 1354

توضیح از مدیر وبلاگ:

در این شماره برای نخستین بار بر روی اینترنت  رفراندوم محبوب ترین خوانندگان ، ترانه سرایان و آهنگسازان و بهترین ترانه های سال 1354 شمسی را منتشر می کنم. تا پیش از اینها  ،  رفراندوم موسیقی در سال های 51 و 56 بر روی اینترنت قرار گرفته بودند که این دو نیز توسط سایتهای طرفدار خانم گوگوش ارائه شده بودند.

به اعتقاد خود من این سند مکتوب در ادامه روشنگریها در زمینه سال دقیق انتشار ترانه ها می تواند بسیار کارساز باشد. چرا که در این سند،  از ترانه های منتشر شده در سال 1354 نمونه های بسیاری ذکر گردیده و این سند می تواند مدرک مستدلی برای پژوهشگران و هم چنین عاشقان حقیقی ترانه و موسیقی باشد.

در بین ترانه های منتشره در سال 54 از این سند ، اشاراتی نیز به بعضی از ترانه هایی که توسط ترانه سرایان نوین سروده شده اند آمده که خود می تواند نوری در جهت زدودن تاریکی باشد.

پیش از این ها در مطلبی جامع در باب سال انتشار حقیقی  ترانه های اردلان سرفراز مقاله ای را منتشر کردم که گویا حسابی باعث آزرده گی خاطر شاعر نیز شدو نویسنده مطلب را با جملاتی جالب  در ایمیلی به یکی از دوستان مورد توصیف قرار دادند. در این سند به طور مکتوب می توانید حداقل نام سه ترانه اردلان سرفراز را به شکل عینی مشاهده فرماییدتا حقیقت ماجرا برایتان روشن گردد.

جالب است که بهترین ترانه سال 1354 از نظر مردم در رفراندوم مجله جوانان ترانه مستی با صدای هایده و با شعری از اردلان سرفراز و با آهنگی از فریدون خوشنود عنوان گردیده.اگر فرصت نمودید خالی از لطف نخواهد بود که  نظری به سال نوشته شده در پانویس ترانه مستی در کتاب از ریشه تا همیشه اردلان سرفراز بیاندازید.

 

هفته نامه جوانان امروز دوشنبه 20 اریبهشت 1355  شماره 294 سال دهم

ستار 

مجله جوانان نتایج نظرخواهی و رفراندوم سال 1354 را اعلام می دارد:

دهها هزار نفر از هم وطنان ما با پر کردن کوپن آرا و ارسال آن در بزرگترین نظرخواهی سال شرکت جستند.

اسامی محبوب ترین چهره های موزیک ایران در رفراندوم جوانان

ستار و نوش آفرین برای نخستین بار با درخشش کم نظیری در صدر لیست محبوبین قرار گرفتند.

عارف و عقیلی ، گوگوش و هایده نیز در لیست خوانندگان با سابقه در مقام اول قرار گرفتند.

مجله جوانان با کمال مسرت و خوشحالی و طبق سنت همه ساله ، نتایج رای گیری و نظرخواهی عظیم هنری خود را برای تعیین محبوب ترین چهره های سال ، از این هفته آغاز می کند و در نخستین قسمت محبوب ترین چهره های موزیک سال 1354 را طبق آرای رسیده که از دویست هزار می گذرد برای آگاهی عموم منتشر می نماید . شرکت بیش از دویست هزار رای دهنده در این رفراندوم و نظرخواهی ، نمایشگر ایمان و اعتقادی است که جوانان و خوانندگان عزیز ما به رفراندوم های ما دارند. باید توجه داشت که این رقم ،کاملا حقیقی است و ما مثل خیلی ها در کنار آرای رسیده چند صفر اضافه نمی کنیم چون به آرای خوانندگان جوان خود احترام گذاشته و احتیاجی به این گونه تظاهرات نداریم.

همان طور که می دانید تعیین محبوب ترین چهره های هنری ، هر سال بوسیله مجلات پر تیراژ جهانی انجام می گیرد و در کشور ما نیز درست 8 سال تمام است که مجله جوانان این وظیفه را به عهده گرفته و با حوصله و دقت و امانت این وظیفه را به انجام می رساند و بی دلیل نیست که بعد از انتشار نتایج هر قسمت حتی دستمزدها و نوع قراردادها تغییرات فاحشی می کند چون همه منابع هنری به صحت و امانت ما در اخذ آرا ایمان و اعتقاد دارند و عجیب این که نتایج نظرخواهی مجله ما اغلب در فستیوال ها و جشنواره ها تایید می شود .

البته توجه داشته باشید که این رای گیری برای انتخاب محبوب ترین است نه بهترین. چه بسا هنرمندانی که بهترین باشند ولی در لیست محبوب ها در مقام پایینی قرار بگیرند. حالا این نتایج اولین قسمت از رفراندوم عظیم مجله جوانان درباره برگزیدگان موزیک ایران و خارج که بر اثر تلاش بیش از 200 کارآموز پرتلاش کلاس خبرنگاری مجله جوانان طی سه ماه بدست آمده است.

محبوب ترین خواننده جوان مرد( موزیک پاپ ) :

1-     ستار                    54824رای

۲-  مرتضی     43285 رای

3-   افشین مقدم   24576 رای

4-   ابی               22143 رای

5-     شاهرخ  رای   21782          

وفا ، شهرام (شب پره) ، حمید (شب خیز) ، افشین شاد ، سپهر ، فریدون فروغی، کورش یغمایی ، مازیار و مارتیک هر کدام تعداد قابل ملاحظه ای رای آورده اند .

امسال در موزیک ایرانی ، جوانها هیاهویی به راه انداخته و میدان را پر کرده اند. برخلاف سالهای گذشته ، امسال ما شاهد درخشش چهره های مستعد ، خوش صدا و محبوبی بودیم که همگی در دوران پر شور جوانی به سر می برند.

ستار که در سال 1353 ، در ابتدای راه با عارف رقابت پرشوری داشت امسال در میان چهره های جوان درخشش کم نظیری دارد و با سربلندی  بر صدر لیست محبوبین نشسته است. به دنبال ستار ، چهره های موفق و درخشان دیگری هم قرار دارند که از جمله مرتضی است که به قول دست اندرکاران موزیک هنوز برای پیروزی وقت کافی دارد و مسلم بدانید در سال 1355 مرتضی گام های بزرگتری برخواهد داشت.

در میان چهره های جوان ، افشین مقدم با آهنگهای زمستون و مسافر ، شاهرخ با غریبه ، من غریب و تو غریب همه سدها را شکستند و ابی در سکوتی آرام آرام پیش می رود. مازیار و حمید شب خیز دو تازه نفس مستعد زنگ خطر را به صدا در آوردند.

محبوب ترین خواننده زن جوان موزیک پاپ

1-      نوش آفرین       47456 رای

2-      لیلا فروهر      31424   رای

3-      بتی              31278 رای

4-      اکی بنایی       22665 رای

شهره ، دینامیک ، ژاکلین ، نلی تعدادی رای آورده اند.در میان چهره های جوان موزیک پاپ ما امسال شاهد شگفتی های زیادی هستیم. در صدر این لیست نوش آفرین را می بینیم که همراه رقیب خوش صدای خود نبرد دارد. نوش آفرین که با حمایت فریدون  خشنود و آهنگهای ضربتی و چهره زیبا توانست موزیک جوانها را تسخیر کند مسلما در سال تازه با رقابت زیادی روبرو خواهد بود چون حفظ این موقعیت ممتاز ، کار سخت حساسی است.

بعد از نوش آفرین،  لیلا فروهر شیطون و خوش ادا را داریم که در سال 54 با سرمایه گذاری دور از انتظار ، یک بغل آهنگ در میدان مبارزه درخشید. بتی با صدای گرم و دلنشین و آهنگهای انتخابی شوهرش سعید دبیری ، خیلی آرام ولی حساب شده پیش می رود و همه معتقدند که بتی موقعیت استواری خواهد یافت. اکی بنایی نیز یک چهره تازه نفس و غیرمعمولی است که با حرکات جالب و تازه خود همه نظرها را جلب کرده است.

محبوب ترین خواننده با سابقه مرد موزیک پاپ

1-      عارف              52267 رای

2-      ویگن                31692 رای

3-      منوچهر سخایی     28216 رای

4-      شماعی زاده        17655  رای

5-      فریدون فرخزاد    17162 رای

6-      امیر رسایی        15233 رای

عباس مهرپویا، ضیاء ، سلی ، فرامرز پارسی ، فریدون فرهی  تعدادی رای آورده اند. عارف امسال نیز بزرگترین پیروزی را در موزیک ایرانی بدست آورده چون درست 8 سال پیاپی در رفراندوم هنری مجله جوانان توانسته مقام نخست را بدست آورد و البته شانس بزرگ عارف ، جداشدن تازه نفسها از باسابقه هاست که رقیب خطرناک او ستار و مرتضی در جدول دیگری جا خوش کرده اند . ویگن بعد از سالها ناگهان با سفرهای خود به وطن توانسته در میان خوانندگان باسابقه پیروزی بزرگی بدست آورد و خاطره رقابت پرشور خودرا با عارف در سالهای گذشته تجدید کند.

محبوب ترین خواننده با سابقه زن موزیک پاپ

1-      گوگوش           47416 رای

2-      رامش             41997 رای

3-      عهدیه             31665 رای

4-      گیتی              29221 رای

5-      سیمین غانم       18676 رای

6-      فیروزه           16155  رای  

پوران و فرشته نیز تعدادی رای آورده اند. گوگوش هم امسال 8 سال پیاپی است که در میان خوانندگان زن باسابقه مقام نخست را بدست می آورد و البته باید این پیروزی او را به حساب شانس گذاشت چون جدا شدن جدول با سابقه ها از جوان ها یعنی دو خطر بزرگ نوش آفرین و لیلا فروهر را از او دور ساخته است. رامش و عهدیه و گیتی هم چنان مقام خود را حفظ نموده اند و این پیروزی به جای گیتی که در سال گذشته کم کار و بی سرو صدا بود به هر حال مغتنم است.

رفراندوم موسیقی در سال 54

محبوب ترین خواننده مرد«موزیک اصیل ایرانی»

1-      هوشمند عقیلی        36621 رای

2-      گلپا                    33614 رای

3-      ایرج                  22455 رای

4-      جمال وفایی          21677 رای

5-      کورس سرهنگ زاده 18912 رای

6-      عبدالوهاب شهیدی 16167 رای

محمودی خوانساری ،حسن شجاعی ، نادر گلچین،  ناصر مسعودی ، شجریان بیش از ده هزار رای آورده اند.

هوشمند عقیلی درست امسال دومین پیروزی بزرگ زندگی خود را در موزیک بدست می آورد چون سال گذشته نیز عقیلی با آرا خیره کننده در صدر لیست خوانندگان موزیک اصیل قرار داشت.در این میان گلپا و ایرج دو غول موزیک اصیل مقام عقیلی را تهدید نموده اندو مسلما اگر دوستداران عقیلی کمتر جنبیده بودند نتیجه غیر از این بود.

رفراندوم موسیقی در سال 54

محبوب ترین خواننده زن « موزیک اصیل ایرانی»

1-      هایده              36477 رای

2-      حمیرا             31654 رای

3-      مهستی            28178 رای

4-      نسرین            27296 رای

5-      سیما بینا          21789 رای

6-      مرضیه           18966 رای

زیبا ، دلکش، پروا، ژاله و سوسن نیز حدود ده هزار رای آورده اند. امسال در لیست خوانندگان زن موزیک اصیل یک دگرگونی بزرگ رخ داده است . ناگهان هایده و حمیرا رقابت سختی را با مهستی برگزیده سالهای گذشته را آغاز نموده و بالاخره هم او را با آرا قابل توجه کنار زده و صدرنشین شده اند البته مهستی به خاطر سفرهای پیاپی به اروپا و امریکا ، سکوت و ظاهر نشدن در تلویزیون موقعیت خود را به خطر انداخت . در میان این سه باسابقه درخشش نسرین تازه نفس چشمگیرست و دست اندرکاران عقیده دارند سال آینده ، سال نسرین و پیروزی های بزرگ اوست.

محبوب ترین آهنگساز ایرانی

1-      جهانبخش پازوکی         37562 رای

2-      فریدون خوشنود           36164 رای

3-      بابک بیات                 31255 رای

4-      ناصرچشم آذر            26771  رای

5-      انوشیروان روحانی      24166 رای

6-      حسن شماعی زاده       23241 رای

منصور ایران نژاد،  امیر آرام، منوچهر چشم آذر ، سیاوش قمیشی ، محمد شمس، تورج (شعبانخانی)،  بابک افشار و واروژان بیش از ده هزار رای آورده اند.

جهان بخش پازوکی آهنگساز معروف با آثار مردم پسند و دل نشین خود امسال نیز توانست پیروزی سالهای گذشته خود را تجدید کند. پازوکی با این که همکاری خود را در سال گذشته بیشتر با جوان ها گسترش داد ولی ثابت نمود که هنوز بر قلب ها حکومت دارد. نام فریدون خوشنود تازه نفس جوان برای همه در این لیست شگفت انگیز ست چون خوشنود در حقیقت طی یک سال رکوردی بزرگ بر جای نهاد و نه تنها نوش آفرین را با دست پر به میدان فرستاد بلکه همکاری او با هایده ، نسرین، مهستی ، مرتضی ، نیز پرثمر بود و مسلما این چهره درخشان خشنود ، سالهای پربار و پر موفقیت را به دنبال خواهد داشت خصوصا این که او غولهای با سابقه را نیز کنار زده است. بابک بیات باز هم چون گذشته بی سر و صدا خود را تجدید نموده ولی ناصر چشم آذر به موفقیتی خوب دست یافته و ضمنا انوشیروان روحانی و شماعی زاده هم چون گذشته آرای فراوانی را یدک می کشند.

محبوب ترین ترانه سرای ایرانی

نمایش نظرات 1 تا 30