تبلیغات
www.photomusic.ir موسیقی در مجلات قدیمی

 

نوع مطلب :ترانه سرایان، آهنگ سازان ،

نوشته شده توسط:hamid

ماجرای زندانی شدن داریوش در سال 1355

 

توضیح از مدیر وبلاگ:

پیش از این در چند مطلب جامع دررابطه با داریوش مقالاتی را منتشر کردم. از جمله شرح کامل ماجرای اسیدپاشی بر صورت داریوش در تابستان سال 56 و شرح کامل ماجرا ی زندانی شدن ایشان در تابستان سال 53.

برای نخستین بار داریوش در 6 شهریور سال 1353 به دلیل اجرای ترانه بوی خوب گندم و بن بست راهی زندان اوین شد و در روز 29 فروردین سال 1354 از زندان آزاد شد. اگر چه نشریان آن زمان دلیل دستگیری او را مصرف مواد مخدر اعلام کردند.

برای آن که بار دیگر به آن فضا برگردیم مطلب منتشره توسط هفته نامه جوانان را پس از آزادی داریوش در2 اردیبهشت 1354 با هم مرور کنیم.

اما این بار به شرح کامل و جامع ماجرای زندانی شدن داریوش  برای دومین بار و در سال 1355 بپردازیم. داریوش پیش از انقلاب دو بار به زندان افتاد که متاسفانه ایشان در هیچ کدام از گفتگوهایش ماجرای بار دوم را بیان ننموده اند.

تصور می کنم که این مطلب برای اولین بار بر روی اینترنت قرار می گیرد:

 

هفته نامه جوانان دوشنبه 22 شهریور 1355 شماره 512 ، سال دهم قیمت 25 ریال

 

کامل ترین و صحیح ترین خبرها درباره ماجرای زندانی شدن داریوش و پرونده های وی :

پرونده داریوش همراه رضایت نامه به دیوان عالی ارسال شد.

دادگاه منتظر اعلام نظر پزشک معالج است و چنانچه نظر پزشک برسد ممکنست داریوش آزاد شود.

گفته می شود داریوش برای گرفتن رضایت نامه از کامبیز علوی حدود صدوپنجاه هزارتومان خرج کرده است.

هفته گذشته داریوش، خواننده مشهور به دنبال ماجرای تصادف منجر به نقص عضو در سه سال قبل و محکومیت به شش ماه زندان بوسیله ماموران پلیس دستگیر و روانه زندان شد. همزمان با این ماجرا ، گرفتاری دیگری برای داریوش پیش آمد به این معنی که ایرج خواننده معروف و مدیر استودیو ضبط صداو نوار کاست لیما و برادران بی بیان مدیران استودیو آپولون ( هر کدام جداگانه) شکایتی علیه داریوش تسلیم دادگاه کردند.

گزارش مرحله به مرحله

خبرنگاران حوادث شهری مجله جوانان که از زمان تصادف تا روز انتقال داریوش به زندان ، ناظر مراحل مختلف دادرسی و تلاش داریوش برای جلوگیری از زندانی شدنش بودند و هم چنین درباره شکایات جداگانه مدیران استودیوهای لیما و آپولون هم تحقیقات مفصلی کرده اند که اینک می خوانید:

در اردیبهشت ماه سال 1352 ، در یک نیمه شب ، هنگامی که داریوش در اوج شهرت و محبوبیت و با اتومبیل شخصی بدون گواهینامه در حال رانندگی بودتصادف کرد و کامبیز علوی دوستش که در کنار او نشسته بود و خودش ، مجروح شدند که جراحت کامبیز علوی در ناحیه چشم شدت زیادی داشت و منجر به نقص عضو گردید.

اولین محکومیت :

در این باره پرونده ای تشکیل شد که به موجب آن داریوش در مرحله اول به جرم رانندگی بدون گواهینامه در شورای داوری به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد . بعد پرونده به خاطر نقص عضو علوی به دادسرا رفت و مراحل قانونی خود را طی کرد . نکته جالب در این ماجرا این بود که علوی که اتفاقا از آشنایان داریوش هم بود در لحظه تصادف فقط چند روز از سن قانونی کمتر داشت و به همین دلیل داریوش از پدرش رضایت نامه گرفت اما علوی وقتی چند روز بعد به سن قانونی رسید شخصا از داریوش شکایت کرد و خودش هم از طرف پزشک قانونی معاینه شد و نقص عضو(چشم) او تایید گردید . در نتیجه داریوش در دادگاه جنحه به شش ماه زندان محکوم شد.

رضایت نامه صد و پنجاه هزار تومانی؟

در این هنگام آقای معتمدی وکیل داریوش به رای دادگاه اعتراض کرد و پرونده به دادگاه استان رفت اما چون شاکی حاضر به گذشت نبود در این دادگاه نیز محکومیت شش ماه داریوش ابرام شد . وکیل داریوش در این مرحله از حکم صادره فرجام خواست و پرونده به شعبه دوم دیوان عالی کشور رفت اما در آنجا نیز رای مزبور تایید گردید. در این فاصله جوان شاکی برای ادامه تحصیل به امریکا عزیمت کرد و داریوش تلاش زیادی کرد تا از وی رضایت بگیرد و حتی به طوریکه خبرنگاران ما در پشت پرده کسب اطلاع کردند داریوش مبلغ صدو پنجاه هزار تومان پول خرج کرد تا سرانجام توانست رضایت شاکی را بگیرد اما رضایت نامه زمانی از امریکا به دست داریوش رسید که حکم صادره در آخرین مرحله قانونی نیز تایید شده بود و رضایت نامه در واقع نوشداروی بعد از مرگ سهراب بود.

همان طور که قبلا نوشتیم داریوش برای گرفتن رضایت نامه از کامبیز علوی که برای ادامه تحصیل در امریکا به سر می برد تلاش زیادی کرد و کامبیز از امریکا رضایت نامه ای با تایید کنسولگری شاهنشاهی در شیکاگو به تهران ارسال داشت که رضایت نامه پس از ختم دادرسی به تهران رسید و طبعا مورد استفاده قرار نگرفت . خبرنگاران ما در این هفته کسب اطلاع کردند که مادر کامبیز علوی به اتفاق وکیل داریوش سه شنبه صبح به دادسرای ناحیه یک تهران رفت و طبق تقاضای وکیل داریوش پرونده با رضایت نامه علوی برای اعاده دادرسی به شعبه 12 دادگاه استان فرستاده شد و پس از اعلام نظر قضات شعبه مزبور پرونده مجددا به دیوان عالی کشور فرستاده شد و تا هفته آینده تکلیف قطعی داریوش در مورد مدت محکومیتش روشن خواهد شد و احتمال می رود باقیمانده محکومیت یا قسمتی از آن بخشوده شود و داریوش آزاد گردد.

آنچه که می توان گفت: کامبیز علوی که در حادثه تصادف در کنار دست داریوش نشسته بود بینائی یک چشمش را از دست داده و مشکل داریوش در حادثه تصادف بیشتر ناشی از آن شده که داریوش در هنگام حادثه گواهینامه نداشته و پشت رل نشسته و باعث نقص عضو شده در حالی که اگر داریوش گواهینامه داشت مسئله شکل دیگری به خود می گرفت زیرا کامبیز علوی عابر نبود بلکه کنار دست داریوش نشسته بود . به قرار اطلاع برای تجدید دادرسی علاوه بر رضایت نامه گواهی پزشک معالج نیز لازم است که هم اکنون دادگاه منتظر رسیدن نظریه پزشک می باشد.

دو شکایت علیه داریوش

هم زمان با این درگیری و انتقال داریوش به زندان ، برای وی درگیری تازه ای به وجود آمد که داستان پیچیده ای دارد. به این معنی که دو هفته قبل ، ایرج خواننده مشهور شکایتی علیه استودیو آپولون تسلیم دادسرا کرد که در آن مدعی شد این موسسه بدون کسب اجازه از استودیو لیما (متعلق به ایرج) که با داریوش قرارداد ضبط و تکثیر نوار ترانه های او را دارد ، ترانه های داریوش را ضبط و پخش کرده است . به دنبال این شکایت ، مدیران آپولون اسناد ومدارکی به دادسرا ارائه کردند که با داریوش قبل از ایرج قرارداد بسته اند و بر عکس ، این ایرج بوده که بعد از قرارداد داریوش و آپولون با داریوش قرارداد بسته و ترانه های او را ضبط و پخش کرده است. مدیران آپولون بر اساس این اسناد و مدارک شکایت متقابلی علیه ایرج و شکایتی هم علیه داریوش (به اتهام معامله و معارض) تسلیم دادسرا نمودند. با این شکایت ، ایرج متوجه شد که به سبب بی اطلاعی از قرارداد قبلی داریوش مرتکب اشتباه شده است . در نتیجه با مدیران آپولون از در سازش و آشتی درآمد و ضمن مراجعه به دفتر این استودیو با برادران بی بیان مذاکرات مفصلی کرد که به صلح میان آنها منتهی شد و روز بعد ، ضمن این که هر دو شکایتشان ر ا از یک دیگر پس گرفتند هر کدام شکایتی جداگانه علیه داریوش به عنوان معامله معارض – یا بستن قرارداد در یک زمان با دو نفر بر سر یک موضوع واحد به دفتر دادسرا تسلیم نمودند که این دو شکایت فعلا در شعبه چهارم تحقیق دادسرا در دست رسیدگی است.

نکته جالب در جریان درگیری و شکایات اولیه و متقابل ایرج و مدیران استودیو آپولون علیه یکدیگر و شکایات جداگانه آنها علیه داریوش ، اقدام اکبر گلپایگانی خواننده معروف و شریک ایرج در استودیو لیما است که از این شرکت استعفا کرده است . گلپا که از ابتدای ماجرا خود را از جنجال و درگیری دور نگه می داشت و پای خود را عقب می کشید سرانجام نتوانست در برابر فشار وساطت اطرافیان طرفین مقاومت کند و بالاخره از مقام خود در شرکت لیما چشم پوشید و استعفای خود را به دفتر شرکت تسلیم کرد.

اما یکی از برادران بی بیان به خبرنگار جوانان گفت:  

چون داریوش درگیر ماجرای تصادف شده ما نمی خواهیم بار تازه ای بر دوش او بگذاریم و اگر چه او معامله معارض با شرکت ما و ایرج انجام داده اما ممکن است ما شکایت خود را از او پس بگیریم.

هفته نامه جوانان دوشنبه 29 شهریور 1355 شماره 513

مصاحبه با داریوش درباره تصادف و شکایت کمپانی ها

مادر کامبیز علوی رضایت نامه و نظریه پزشک معالج فرزندش را تسلیم دادگاه کرد و با این که روز چهارشنبه خبر آزادی داریوش منتشر شد، تا ساعت هشت صبح شنبه که مجله زیر چاپ رفت هنوز آزاد نشده بود .

مادر کامبیز علوی برای اولین بار با مجله جوانان به گفتگو نشست و عکس پسرش را در اختیار ما گذاشت.

 

خبرنگاران جوانان که در تعقیب ماجرای شکایت دو کمپانی نوار زنی و ماجرای تصادف غیر عمد داریوش خواننده مشهور هستند این هفته موفق شدند ضمن کسب خبرهای تازه و منتشر نشده یک مصاحبه اختصاصی با داریوش انجام دهند ضمنا موفق شدند برای نخستین بار عکس کامبیز علوی جوانی که در حادثه تصادف داریوش مجروح شده و موجب زندانی شدن داریوش گردیده بدست آورند.

مصاحبه با داریوش

داریوش که اینک به جرم تصادف منجر به نقص عضو طبق رای دادگاه به شش ماه زندان محکوم شده و در زندان به سر می برد هفته گذشته برای ادای توضیحاتی درباره شکایت دو کمپانی نوارزنی آپولون و لیماسو از زندان قصر به شعبه 4 تحقیق دادسرای تهران انتقال یافت . داریوش پس از سه ساعت بازجویی با صدور قرار مبلغ یک میلیون ریال بوسیله دادیار تحقیق مجددا عازم زندان شد.

وی در راهروهای دادگستری به طور اختصاصی با خبرنگار جوانان در مورد شکایت کمپانی های نوارزنی و هم چنین حادثه تصادف به گفتگو پرداخت.

داریوش در مورد شکایت کمپانی های نوارزنی گفت: قراردادی که من با کمپانی آپولون دارم به مدت 25 ماه از سال 50 برای ضبط آهنگهایم بر روی صفحه می باشد نه روی نوار و به محض پایان گرفتن مدت قرارداد من به کمپانی آپولون فسخ قرارداد را اطلاع دادم اما ظاهرا آنها حاضر به شنیدن نظر من نشده اند و اگر غیر از این قراردادی در دست داشته باشند آن قرارداد در حال عادی از من گرفته نشده و معتبر نیست.

داریوش افزود: البته سوای این مطالب امیدوارم با حسن نیتی که پیدا شده شکایات کمپانی ها به شکل خوبی حل و فصل شود.

3 قرارداد

خبرنگار ما درتحقیقات پیرامون پرونده شکایت کمپانی های نوارزنی به سه قرارداد با داریوش برخورد کرده است . یک قرارداد که ثبتی است بین داریوش و شرکت آپولون بسته شده که داریوش امتیاز تمام آهنگهایش را به این شرکت واگذار کرده است . داریوش می گفت این قرارداد را شفاها فسخ کرده ام ولی شرکت آپولون مدعی است که در این قرارداد گفته شده که قرارداد اگر به طور رسمی فسخ نشود خودبه خود برای مدت دو سال دیگر تجدید می شود.

2- قراردادی است که داریوش ، وکالتی به ایرج جنتی عطایی ترانه سرای خود داده که آهنگهایش را به هر کمپانی که خواست واگذار کند و ایرج جنتی عطایی هم از طرف داریوش این آهنگها را به کمپانی آپولون واگذار کرده است . ضمنا جنتی عطایی طبق سند دیگری آهنگهای داریوش را به کمپانی لیماسو واگذار کرده است.

3- قراردادی است که بین داریوش و کمپانی آپولون امضا شده و ثبتی نیست و طبق این قرارداد داریوش آهنگهای خود را بدون تاریخ به آپولون واگذار کرده است . به این ترتیب داریوش باید جواب گوی این سه قرارداد باشد که در یکی از آنها پای جنتی عطایی که از جانب داریوش با دو کمپانی متفاوت قرارداد بسته است احتمالا به میان کشیده خواهد شد.

تقاضای عفو داریوش

داریوش با استفاده از فرصتی که پیش آمده بود درباره پرونده تصادف خود گفت : به مجرد این که دوستم کامبیز علوی از رای دادگاه  و حکم شش ماه زندانی من اطلاع یافته بلافاصله رضایت نامه ای با تایید کنسولگری امریکا به تهران فرستاد که متاسفانه کمی دیر رسید ولی روزی که من به زندان افتادم از طرف سرکونسولگری امریکا در شیکاگو برگ معاینه و سلامت کامل چشم کامبیز به تهران رسید که بوسیله شاملو وکیل من به شعبه دو دیوان عالی کشور تقدیم شده و ضمیمه رضایت نامه گردید. البته این برگ معاینه و سلامت را یکی از چشم پزشکان معروف و معتبر نیز در تهران تایید نمود و من امیدوارم مقامات قضایی با تقاضای عفو من موافقت نمایند و همین روزها از زندان آزاد شوم.

مادر کامبیز علوی چه گفت:

مادر کامبیز علوی به خبرنگار جوانان گفت: پسرم کامبیز که حالا 26 ساله می باشد با داریوش در سالها پیش دوستی صمیمانه ای داشت و قرار بود فردای شب حادثه ، کامبیز برای ادامه تحصیل به امریکا برود که ناگهان در اتومبیل داریوش دچار حادثه گردید و از ناحیه چشم چپ به سختی آسیب دیده . کامبیز دوباره در تهران تحت معالجه بود و بعد بلافاصله به امریکا رفت تا دوره تخصصی روان شناسی کودک را بگذراند .البته در امریکا نیز پسرم تحت معالجه قرار گرفت و خوشبختانه با صرف هزینه سنگین و طولانی

سلامت کامل خود را بدست آورد.

البته با آمدن گواهی پزشک امریکایی همه آرزو داریم که با تقاضای عفو داریوش موافقت شود و به زودی از زندان آزاد گردد. کامبیز قرار بود یک ماه پیش به ایران بیاید که البته به خاطر آخرین ماه های امتحانات تا عید برای همیشه به تهران خواهد آمد و این را هم اضافه کنید که مرتبا کامیز از وضع داریوش می پرسد و منتظر آزادی اوست.

 

داریوش آزاد شد.

روز چهارشنبه مدارک مربوط به تقاضای آزادی داریوش از زندان که شامل رضایت نامه و گواهی پزشک بود تقدیم دادگستری شد و به همین جهت یکی از روزنامه های عصر به تصور این که حکم آزادی بلافاصله صادر می شود خبر آزادی داریوش را نوشت که صحیح نبود و خبرنگاران ما که به دنبال ماجرا بودند که داریوش آزاد نشده و تا صبح شنبه که مجله زیر چاپ می رفت داریوش هم چنان در زندان بود و رسیدگی به درخواست داریوش احتمالا صبح شنبه انجام می گردد و اگر دادگاه موافقت کند داریوش در اوایل همین هفته از زندان آزاد خواهد شد و کار بعدی وی حل و فصل شکایت کمپانی های نوارزنی خواهد بود

 

هفته نامه جوانان دوشنبه 5 مهر 1355

 داریوش آزاد شد.

داریوش آزاد شد

در اوایل هفته گذشته سرانجام داریوش که به جرم تصادف و ایجاد نقص عضو برای کامبیز علوی محکوم به شش ماه زندان شده و در زندان به سر می برد آزاد شد . آزادی داریوش به علت دادن رضایتنامه از سوی کامبیز علوی بود. داریوش حالا می تواند با روحیه  بهتری به کارهای تازه در زمینه امور سینمایی و خوانندگی مشغول شود.  

قسمت دوم

همانگونه که مستحضرید شهیارقنبری یک سال پیش طی نامه ای به ایرج جنتی عطایی به نام به یادت می آورم عنوان نموده بود که جناب جنتی پس از سرودن ترانه رسول رستاخیز مفتخر به دریافت یک آپارتمان شده . همین یک مطلب که مربوط به دو سال پس از آن ماجرا است کذایی بودن و دروغ بودن ادعای جناب قنبری را ثابت می کند.چرا که در متن نوشته آمده که ایشان در سال 55 با وام یک آپارتمان را خریداری کرده ، اگر جناب جنتی از سوی رژیم آپارتمانی دریافت می کرد چه نیاز به وام گرفتن و خرید آپارتمان داشت.

هفته نامه جوانان دوشنبه 29 شهریور 1355

ایرج جنتی عطایی

شایع است به دنبال خوانندگان و هنرپیشگان سینمای ایران که هر چند وقت یکبار از منزل مسکونی خود نقل مکان می کنند و به بالای شهر منتقل می شوند اخیرا جنتی عطایی ترانه سرای معروف هم به این جمع پیوست و توانست در بین ترانه سراها آپارتمانی برای خود دست و پا نماید. جنتی عطایی از مدتها قبل همکاری مداومی را با داریوش شروع کرده و به اتفاق بابک بیات تیم سه نفره ای را بوجود آورده اند و حاصل تلاش های سه نفره هم خرید همین آپارتمان است که البته در آغاز شنیده شد که این آپارتمان به مبلغ سی میلیون ریال خریداری شده ولی بعدا که تحقیق کردیم معلوم شد فقط به چهار میلیون ریال خریداری شده که یک میلیون ریال آن از بانک وام گرفته شده است.

 نمایش نظرات 1 تا 30