تبلیغات
www.photomusic.ir موسیقی در مجلات قدیمی

 

نوع مطلب :ترانه سرایان، آهنگ سازان ،

نوشته شده توسط:hamid

برای فریدون فروغی و صدای بیدارش

در این قسمت برایتان چندین مطلب را درباره فریدون فروغی خواننده جریان ساز موسیقی پاپ ایران در دهه 50 انتخاب کرده ام که شامل مصاحبه ها و مطالبی درباره ایشان در طی سالهای 54 و 55 می باشد.

هفته نامه جوانان دوشنبه 12 خرداد 1354

فریدون فروغی به تلویزیون بازگشت.

فریدون فروغی خواننده جوان که مدتها بود در صفحه تلویزیون دیده نمی شد و آهنگهای جدیدی نداشت مجددا بر صفحه تلویزیون ظاهر می شود و کار خوانندگی را به طور جدی دنبال می کند .

فریدون ،  زمانی جز خوانندگان پرکار بود و صدایش مرتبا به گوش می رسید اما ناگهان در سکوت و رکود فرو رفت و گفته شد که صدای او به علت کلفتی و بالا بودن یک پرده از حد معمول برای پخش مناسب دیده نشده است. در همان زمان فریدون ازدواج کرد ، به مسافرت اروپا دست زد و خوانندگی در یکی از کاباره ها را قبول کرد .

فریدو ن فروغی هفته پیش پس از مدتها دوری از تلویزیون در برنامه کنسرت یک خواننده شرکت کرد و کلیه آهنگهایش را اجرا نمود . به هر حال علاقه مندان این خواننده هفته آینده فریدون فروغی را بر صفحه تلویزیون خواهند دید و بدون شک وی همکاری خود را با رادیو و تلویزیون همچنان ادامه خواهد داد.

هفته نامه جوانان دوشنبه 30 تیر 1354

گفتگو با فریدون فروغی پس از دو سال و نیم سکوت    

                                        

فریدون فروغی پس از دو سال و نیم سکوت هنوز از ناراحتی اعصاب رنج می برد .

آقای فروغی ، چرا دو سال ونیم سکوت کردی ؟چرا قیافه ات اینقدر عوض شده ؟ چرا می گفتند صدای تو قابل پخش نیست و...

فریدون فروغی پس از دو سال و نیم دوری از تلویزیون با شرکت در برنامه کنسرت یک خواننده ، فعالیت خود را از سر گرفت . ظاهر شدن مجدد فروغی پس از مدتها بر صفحه تلویزیون علاقه مندان وی را با سئوالات مختلفی روبرو کرد و هر کس چیزی گفت . گفته شد فریدون چرا اینقدر عوض شده ، این تصویر شبیه فروغی چند سال پیش نیست . این چه لباسی است که پوشیده ، چرا آهنگهای تازه ای ندارد و خلاصه اینکه چرا در چنین گرمایی لباسی شبیه عبا پوشیده و در این مدت کجا بوده و چه می کرده است ؟ برای پاسخ به تمام این سئوالات با او به گفتگو نشستیم و تمام این سئوالات را با او  در میان گذاشتیم .

عامل اصلی:

فروغی در پاسخ اولین سئوال ، که علت کناره گیریت چه بوده ، گفت: سختگیری در مورد تصویب شعر و آهنگ ، عامل اصلی کناره گیری من بود . بعد موضوع ازدواج پیش آمد که خواه ناخواه یک مقدار مسائل شخصی داخلی به همراه داشت . در این مدت هر وقت فرصتی پیدا می شد در تهران و شهرستان ها برنامه می گذاشتم و به این طریق زندگی خود را سپری می کردم .

خبرنگار : چرا قیافه ات اینقدر عوض شده ، به قول بعضی از بینندگان تلویزیون نسبت به دو سال پیش کلی تغییر چهره داده ای ؟

فروغی: من مدل موهای سرم را عوض کردم ، آنشب تا دو بعد از نیمه شب در کاباره برنامه داشتم ، بعد از تمام شدن آن بلافاصله به تلویزیون رفتم و تا ساعت 8 صبح بدون انقطاع جلوی دوربین بودم . گریمورهای تلویزیون هم مقدار زیادی روی صورتم کار کردند و تصور می کنم این مسائل باعث شده بود تا چهره من برای مردم عوض شده باشد.

خبرنگار: اون لباس چی بود به تن داشتی . تصور نمی کنی در آن هوای گرم که عرق بلافاصله از سر و صورتت می ریخت پوشیدن لباسی بلند و ضخیم بی مناسبت بوده است .

فروغی: لباس را کارگردان برنامه انتخاب کرده بود و طرح آن بلوچی بود. از طرفی چون برنامه کنسرت یک خواننده بلاانقطاع و پشت سرهم ضبط می شود ، خواننده دچار خستگی و در نتیجه گرمای سالن می شود و آن وضعی را که ملاحظه کردید پیش می آید .

خبرنگار: در فیگورهایت هنگام اجرا گاهی اوقات مبالغه می کردی و مصنوعی به نظر می رسید . حتی گفته شد خم شدن شما روی میکروفون تقلید از یک خواننده جوان دیگر می باشد ؟

فروغی: این حالتی را که شما می گویید موقع خواندن حس نکردم . البته آن طور که دلم می خواست برنامه مرا ارضا نکرد ولی در مورد تقلید بایستی بگویم اولین خواننده ای بودم که سرم را روی میکروفون گذاشتم و به اصطلاح ژست افسردگی و خمودگی داشتم . یادم نمی رود همین فیگورهای من در آن موقع باعث شد تا عده ای بگویند فروغی خواننده ای آرام و سربزیر است .

خبرنگار: برنامه آینده ات چیست ؟

فروغی: من الان خسته هستم و از نظر اعصاب احساس ناراحتی می کنم ، به همین خاطر برای مدت یک ماه به نراق اصفهان خواهم رفت . در آنجا استراحت می کنم و ضمن آن به کار آهنگسازی خواهم پرداخت تا صرفه جویی در خرج ایجاد شده باشد .

خبرنگار:ولی به یک  موضوعی اشاره نکردی و آن این که گفته می شد شورای موسیقی صدای فروغی را رد کرده و به همین جهت است که صدایش از رادیو تلویزیون شنیده نمی شود ؟

فروغی: چنین مطلبی صریحا به من گفته نشده است ولی به صورت شایعه به گوشم می خورد . در مدتی که از رادیو و تلویزیون فاصله داشتم به دفعات خوانندگان جوانی را بر صفحه تلویزیون دیدم که صدا و حرکات مرا تقلید می کنند و در این هنگام بود که به خود می گفتم چطور ممکنست صدای من قابل پخش نباشد ولی برای مقلدم بدون اشکال باشد و همین افکار بود که اعصاب و روانم را زجر می داد.

خبرنگار : نظرت راجع به موسیقی کنونی و جنجالها چیست ؟

فروغی: عقیده دارم هر نوع موسیقی برای خودش جایی دارد و نمی شود گفت این موسیقی باشد آن موسیقی نباشد . چرا شخصی که به موسیقی جاز علاقه ندارد ناگزیر شود به شنیدن چنین موسیقی گوش فرا دهد یا بالعکس اگر کسی به موسیقی کوچه و بازار و یا اصیل بی علاقه است مرتب چنین نوایی به خوردش بدهند. هر موسیقی به نوبه خود جا و علاقه مندانی دارد و چه خوبست تمام انواع موسیقی تقویت شود ودر جهت صحیح رهنمون گردد . خود من تصمیم دارم برای این که خرج کمتری جهت ضبط یک ترانه داشته باشم آهنگ آنرا بسازم و بر خلاف خیلیها که خیال می کنند هر چه تعداد اعضای ارکستر بیشتر باشد بهتر است، با سه چهار نفر نوازنده ترانه ام را ضبط خواهم کرد. امیدورام در دوره جدید فعالیت خود بتوانم جبران دو سال و نیم سکوت خود را بکنم خصوصا که همسرم در این کار مشوق من می باشد.

هفته نامه جوانان دوشنبه 8 دی 1354

فریدون فروغی ، مسعود امینی و چشم آذر یک مثلث هنری تشکیل داده اند.

 فریدون فروغی پس از مدتها سکوت و مسعود امینی پس از پشت سرگذاشتن ماجراهای جنجالی آماده یک رقابت پرشور در عرصه موسیقی جوانان شده اند.

فریدون فروغی خواننده معروف و مسعود امینی ترانه سرای جنجالی بعد از ماهها سکوت ، دست همکاری به یکدیگر داده اند و فعالیت پرشوری را آغاز نموده اند .

این بار فریدون فروغی در مقام آهنگساز و خواننده ، مسعود امینی به نقش ترانه سرا ، و سرانجام منوچهر چشم آذر به عنوان تنظیم کننده و آهنگساز یک تیم جوان و فعال و یک مثلث هنری تشکیل داده اند .

«خاک» اولین ثمره این همکاری با شعر مسعود امینی ، و با آهنگ و صدای فریدون و تنظیم منوچهر چشم آذر آماده انتشار شده و دومین کارشان «ماشین مشدی ممدلی » تلفیقی از موسیقی اصیل ایرانی و مدرن و بالاخره ، «برگ» یک اثر تازه جنجالی است که نشان می دهد فریدون فروغی ، مسعود امینی ، منوچهر چشم آذر با دست پر به میدان آمده اند.

مسعود امینی می گوید : بعد از ماجراهای ازدواج با آتوسا و دینامیک ، دلم می خواست مدتی پشت پرده بمانم تا ضمن تمدد اعصاب ، خود را برای فعالیت دوباره آماده سازم و حالا خوشبختانه با دست پر و انرژی تازه آمده ام و مطمئن باشید که اینبار تنها به کار ذوقی خودم می رسم و بس.

فریدون فروغی نیز می گوید : این بار من در نقش آهنگساز و خواننده در کارم رفرمی ایجاد کرده و شاهد خواهید بود که به کلی تغییر رویه داده و بیشتر به موزیک اصیل ایران رو آورده ام .

هفته نامه جوانان دوشنبه 25 اسفند 1354

بین ستار ، فریدون فروغی ، مسعود امینی اختلاف ایجاد شد.

 

بین ستار ، فریدون فروغی و مسعود امینی به خاطر یک ترانه اختلاف زیاد ایجاد شده و کار آنها به شکایت و مشاجره لفظی  کشیده است.

ستار ، فریدون فروغی و مسعود امینی تا قبل از وقوع این اختلاف دوستان صمیمی و رفیقان همرنگی بودند ولی این روزها به قول بعضی ها سایه یکدیگر را با تیر می زنند.

اختلاف از آنجا ناشی شده که مسعود امینی چندی پیش ترانه ای به نام «جنوبی» می سازد که برای اجرا در اختیار فریدون فروغی می گذارد .  مدتی می گذرد چون فروغی به ضبط آن اقدامی نمی کند مسعود امینی همان ترانه را برای اجرا به ستار می دهد که ستار بلافاصله اقدام به ضبط آن می کند و حتی در یکی از شوهای تلویزیونی مخصوص عید آنرا می خواند . فریدون فروغی به محض اطلاع از اجرای ترانه توسط ستار ناراحت و عصبانی به سراغ مسعود امینی می رود و علت این کارش را جویا می شود . مسعود در مقام پاسخگویی بر می آید که همین مسئله موجب بالا گرفتن اختلاف آنها می شود . مسعود می گوید: چون فریدون فروغی مدتها ترانه را دراختیار داشت و اجرا نکرد ناگزیر شدم آنرا به ستار بدهم و حالا هم ستار را راضی خواهم کرد تا این ترانه توسط فریدون فروغی هم اجرا شود. در این میان فریدون فروغی که تصمیم به اجرای این ترانه داشته بیش از همه ناراحت است و علاوه بر شکایت از مسعود امینی تصمیم دارد از پخش ترانه مذکور با صدای ستار جلوگیری به عمل آورد.

هفته نامه جوانان دوشنبه 9 فروردین 1355

فریدون فروغی هم از دادگاه تقاضای طلاق کرد.

«فریدون فروغی » خواننده معروف و همسرش گلوریا ، به دنبال یک سال اختلاف و کشمکش ، دادخواست جدایی خود را تسلیم دادگاه حمایت خانواده نمودند.«فروغی» درباره علت جدایی به خبرنگار جوانان گفت:حدود دو سال پیش که من با گلوریا ازدواج نمودم همه وجودم داغ عشق بود. بعد از ماه عسل من فعالیت خوانندگی خود را از سر گرفتم. ولی ناگهان همسرم اعلام نمود که بهتر است دور خوانندگی را خط بکشم. راستش این مخالفت، با وجود علاقه زیادی که من به موزیک داشتم خیلی دردناک بود و به همین جهت اختلاف ما بالا گرفته . چندی بعد من برای اینکه ، از در هم پاشیدن زندگی امان جلوگیری کنم با گلوریا راهی اروپا شدم ولی متاسفانه سفر هم چیزی را عوض نکرد و ما عصبی و ناراحت برگشتیم . در این میان با وجود علاقه فراوانی که بچه داشتم چون حس نمودم که آینده تاریک و منجر به جدایی انتظارمان را می کشد حتی دور بچه دار شدن را نیز خط کشیدم. شاید باورتان نشود ولی در تمام یک سال گذشته ما مرتبا در حال جنگ و جدال بودیم و به همین جهت برای این که ته مانده عشق ، علاقه مان نیز به کینه و دشمنی مبدل نشود با توافق از هم جدا می شویم .«فروغی» افزود : بعد از طی مراسم طلاق ، من بلافاصله راهی اندونزی می شوم تا در کنار خواهرم که با شوهر امریکایی خود در جاکارتا زندگی می کنند به سر ببرم . شاید دوری از ایران و خاطرات عشق و ازدواج من با گلوریا ، بتواند راه تازه ای پیش رویم بگذارد.

ستار ، فروغی و امینی با هم آشتی کردند.

شایع است که اختلاف ستار ، فریدون فروغی و مسعود امینی به خاطر یک ترانه سرانجام به آشتی انجامید. دو هفته پیش فریدون فروغی طی شکایتی اعلام نمود که ترانه جنوبی را که از مسعود امینی خریداری و ضبط نموده است ستار خواننده معروف نیز بدون اجازه خوانده است. جالب این که چون در این شکایت پای مسعود امینی نیز گیر بود او هم بلافاصله شکایتی علیه ستار تنظیم نمود تا بلکه خود را از دردسر برهاند. هفته گذشته که همه مقدمات شکایت آماده شده و قرار بود برای مسعود و ستار احضاریه ، فرستاده شود هر سه در یک برخورد دوستانه در باکارا ، آشتی نمودند. البته قرار شد که ترانه «جنوبی» را ستار و فروغی هر کدام با آهنگ تازه ای بخوانند و شکایت خود را نیز پس بگیرند. در این میان مسعود امینی بیش از همه خوشحال است ، چون ترانه اش در میدان رقابت دو خواننده معروف قرار دارد.

هفته نامه جوانان دوشنبه 24 خرداد 1355

فریدون فروغی در مورد طلاق همسرش دبه کرد.

شایع است که فریدون فروغی خواننده جوان در مورد جدایی از همسرش دبه کرده است. چند ماه پیش به دنبال نزاع سختی ، فریدون فروغی و همسرش دادخواست جدایی به دادگاه حمایت خانواده تسلیم نمدند. فریدون در همان روز به خبرنگار جوانان گفت که فعالیت خوانندگی او ، علت اصلی آختلاف آنهاست و می خواهد بعد از جدایی برای همیشه به کشور اندونزی نزد خواهرش که در آنجا زندگی می کند برود . در همین گیر ودار بود که فریدون به جرم استعمال مواد مخدر با مامورین روبرو شد ولی بهر حال این اتفاق فاصله فریدون و همسرش را زیادتر و امکان آشتی آنها را از بین برد . فریدون حالا که از سفر یک ماه ونیمه خود بازگشته ، نه تنها به خاطر عشق به همسرش  با جدایی موافق نیست بلکه در مورد دادخواست طلاق دبه کرده و  میگوید اصلا با طلاق  مخالفم و همسرم را دوست دارم.

هفته نامه جوانان دوشنبه 15 شهریور 1355

فریدون فروغی باز به دادگاه فراخوانده شد.

به دنبال در گیری هایی که اخیرا برای فریدون فروغی خواننده معروف پیش آمد و خبر آن را در مجله جوانان خواندید هفته پیش هم ماجرای تازه ای برای این خواننده رویداد و او به اتهام دیگری به دادگاه فراخوانده شد .

فروغی:من بی گناهم.

خبرنگار حوادث شهری مجله جوانان گزارش می دهد :هفته قبل از طرف شعبه 55 دادگاه جنحه دادسرای تهران احظاریه ای برای فریدون فروغی فرستاده شد که به موجب آن وی متهم به اهانت به مامور دولت است و باید برای رسیدگی به پرونده اش در روز 26/1/1355 (تصور می کنم منظور نوسنده 26/6 / 55 باشد)در جلسه دادگاه حضور یابد. فروغی در این باره به خبرنگار جوانان گفت : خدا شاهد است اصلا روحم از این ماجرا خبر ندارد و هرگز به خاطر نمی آورم که کجا و کی و چرا به مامور دولت اهانت کرده ام . هر چه به مغزم فشار می آورم که به یاد آورم با کدام مامور دولت درگیری پیدا کرده ام چیزی به خاطرم نمی رسد. و نمی دانم چه کاری کرده ام که کسی از من رنجیده و علیه من شکایت کرده . چه بسا شخص دیگری چنین اسائه ادبی نسبت به مامور کرده باشد که ناشناخته مانده یا فراری است و حالا من باید جورش را بکشم . من در هر حال خودم را بی گناه می دانم و به جلسه دادگاه می روم تا تکلیفم روشن شود.

هفته نامه جوانان دوشنبه 22 شهریور 1355

فریدون فروغی چهل هزارریال جریمه شد.

فریدون فروغی خواننده معروف ،که در هفته های اخیر درگیری های متعددی داشته و چند بار پایش به دادسرا کشیده شده است هفته گذشته در شعبه 41 دادگاه جنحه تهران به اتهام مصرف مواد مخدر به پرداخت چهل هزار ریال جزای نقدی محکوم شد .

ماجرا چه بود ؟

طبق تحقیقات خبرنگار قضایی مجله جوانان ، چند ماه پیش فریدون در حالی که به اتفاق چند تن از دوستانش در خانه ای به سر می برد ، به وسیله مامورین پلیس به جرم مصرف مواد مخدر دستگیر شد. وی بعد از تشکیل پرونده و بازجویی های مقدماتی آزاد شد تا پرونده جریان قانونی خود را طی کند .( گزارش مربوط به این ماجرا همان موقع در مجله جوانان چاپ شد) . هفته قبل سرانجام رسیدگی به این پرونده خاتمه یافت و فریدون به پرداخت چهل هزار ریال جزای نقدی محکوم گردید .این پرونده با پرداخت مبلغ جریمه مختومه می شود و فریدون از تعقیب بعدی مصون می گردد .

هفته نامه جوانان دوشنبه 17 آبان 1355

به اتهام کشف تریاک در خانه اش ، فریدون فروغی دیروز محاکمه شد.

فریدون فروغی خواننده جوان که به اتهام نگهداری مقداری تریاک در خانه اش در زندان به سر می برد ، هفته گذشته از زندان به دادگاه فراخوانده شد تا روز تشکیل جلسه محاکمه او معلوم و به وی ابلاغ شود.

فریدون که از مدتی قبل زندانی است روز دوشنبه به اتفاق ماموران از زندان به شعبه 41 دادگاه جنحه تهران مراجعه کرد و روز شانزدهم آبان ماه تاریخ تشکیل محاکمه وی تعیین و اعلام گردید. وی مقارن ظهر از زندان آزاد شد تا در تاریخ مذکور در شعبه 41 دادگاه جنحه حضور یابد و تحت محاکمه قرار گیرد.

ماجرا چگونه روی داد؟

فریدون که به وسیله مامورین کلانتری نارمک از خانه اش مقداری تریاک کشف شده بود به همین اتهام دستگیر و به دادسرا اعزام شده و طبق قرار بازداشت موقت از طرف بازپرس زندانی شده بود. ماجرا از این قرار بود که یکی از دوستان فریدون به ماموران اطلاع می دهد که او در خانه اش اسلحه غیرمجاز دارد. ماموران نیز با کسب اجازه دادستان به خانه اش رفتند ولی به جای اسلحه مقداری تریاک بدست آوردند و فریدون را دستگیر و به کلانتری جلب کردندکه از آنجا به دادسرا اعزام و زندانی شد و هفته گذشته تا روز تشکیل دادگاه موقتا آزاد گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 نمایش نظرات 1 تا 30