تبلیغات
www.photomusic.ir موسیقی در مجلات قدیمی

 

نوع مطلب :ترانه سرایان، آهنگ سازان ،

نوشته شده توسط:hamid

شایعه ازدواج گوگوش و عارف

توضیح از مدیر سایت: در این قسمت مطلبی را انتخاب کرده ام که به خودی خود یکی از ابهامات تاریخی دیگر را رفع می کند .در باب این مساله در پایان مطلب با شما سخن خواهم گفت. این مطلب از هفته نامه اطلاعات هفتگی شماره 1329 مورخه جمعه 22 اردیبهشت 1346 گرفته شده است.

هفته گذشته شایعه شد که عارف و گوگوش ، دو خواننده معروف می خواهند با هم ازدواج کنند.عارف چند روز قبل از همسرش «لیلی» جدا شد و بدنبال این جدایی ، شایعه ی ازدواج اوبا گوگوش که چندی قبل هجدهمین سال تولد خود را جشن گرفت سر زبانها افتاد.

اگر این ازدواج سر بگیرد عارف برای سومین بار داماد خواهد شد ، او یکبار در نوزده سالگی با دختری

      ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد ...و بعد با «لیلی» پیوند زناشویی بست که ثمره این ازدواج دختری به    

نام «سابرینا» است.

عارف 27 سال دارد، او زمانی فوتبال بازی می کرد،و حتی نزدیک بود به عضویت تیم ملی درآید ، ولی بعد از همه چیز چشم پوشید و خوانندگی را به همه چیز ترجیح داد. عارف تاکنون صدها ترانه خوانده و به لهجه های محلی ایرانی آشنایی دارد و نیز بارها از او دعوت به عمل آمده است که در فیلمهای ایرانی شرکت جوید اما نپذیرفته.

گوگوش 18 سال دارد ، او از 5 سالگی وارد عالم هنر شده و تاکنون علاوه بر خوانندگی در چندین فیلم بازی کرده است . می گویند چندی قبل یکی از خواستگاران ثروتمند گوگوش حاضر شد مبلغ پانصد هزار تومان مهریه نقد به او بپردازد تا گوگوش به همسری وی درآید اما گوگوش این پیشنهاد را رد کرد.به هر حال اگر ازدواج عارف و گوگوش سر بگیرد آن دو یک زوج هنری تشکیل داده و آهنگ های جدیدی  

به طور دو صدایی اجرا خواهند کرد.اکنون نیز به طور دو صدایی در یکی از کاباره ها می خوانند.

توضیح از مدیر سایت: عارف عارف کیا متولد19 مرداد 1319 در تهران می باشد.در مجموع 4 بار ازدواج کردند ، صاحب 3 فرزند دختر و یک فرزند پسر شدند که متاسفانه در سال گذشته فرزند پسر ایشان به دلیل سرطان لوزالمعده درگذشتند.عارف دربازیهای آسیایی 1974 تهران در مراسم اختتامیه در حضور بیش از صدهزار نفر با ارکستر هفتاد نفری به رهبری حشمت سنجری ، و با شعر دکتر نیر سینا به اجرای برنامه پرداخت.

هفته نامه اطلاعات هفتگی شماره 1331 مورخه جمعه 5 خرداد 1346

گوگوش درباره ازدواج خود حرف می زند : من طالب مردی هستم که چشم به ثروتم ندوزد.

هر روز ده ها نامه عاشقانه دریافت می کنم و از نویسندگان این نامه ها می خواهم اگر واجد شرایط هستند بیایند با پدرم مذاکره کنند.

گوگوش قبل از هر چیز گفت : مجله محبوب من اطلاعات هفتگی در دو هفته قبل خبری داشت مربوط به ازدواج من و عارف .درباره ازدواج من و عارف باید بگویم که متاسفانه یا خوشبختانه این شایعه حقیقت ندارد . من عارف را مثل برادرم و مثل پدرم دوست دارم و قبل از اینکه عاشق خودش باشم عاشق صدایش هستم . من صدای عارف را واقعا دوست دارم از آن گذشته او الان نامزد دارد و تاکنون دو بار ازدواج کرده و پدر سه بچه است . من فکر می کنم علاقه و همکاری صمیمانه من و عارف موجب شد که شایعه ازدواج ما قوت بگیرد .

من پرسیدم : در این صورت گوگوش خانم، کی ازدواج میکنی،دلت می خواهد شوهر آینده ات چه جور مردی باشد ؟

من سالهاست که با هنرم ازدواج کرده ام . الان دوران ماه عسل هنر را می گذرانم . هنر من خوانندگی و بازیگری در فیلم است .باور کنید آقا وقتی جلوی دوربین می روم خودم را مثل پرنده ای در آسمان حس می کنم . همانقدر احساس لذت می کنم که یک پرنده در هوا و آسمان شادی می کند .من در حال حاضر یک پاکباخته هنر هستم . کتابهای خوب می خوانم ، من تمام کتابهای ارونقی کرمانی را خواندم ، امشب دختری میمیرد را دو بار و عجیب از این نویسنده که سردبیر  شما نیز هست و با خبر هفته قبل کلی دلخورم کرد خوشم می آمد،  شعر هم می خوانم از فروغ فرخزاد و نادرنادرپور، البته مرا آدم مرده پرستی ندانید تا قبل از مرگ فروغ من او را نمی شناختم و این تقصیر من نیست .من بعضی وقتها که مطالعه یک کتاب عشقی را تمام می کنم راجع به عشق فکر می کنم.در حال حاضر خواستگار زیاد دارم ، روزی نیست که ده تا بیست تا و بعضی وقتها پنجاه تا نامه عاشقانه از گوشه و کنار مملکت و حتی کشورهای خارجی برای من نرسد که مضمون آنها یکی است ، آنها عاشق شده اندو از درد عشق می نالند .خیلی از نامه ها بچه گانه و پوچ است، یکی پولش را به رخم می کشد و یکی دیگر فقر و بیچارگیش را و می بینید که جواب دادن به این نامه ها کار احمقانه ای است ولی خوب اگر آنها واقعا واجد شرایط هستند بیایند با پدرم حضورا صحبت کنند ؟

شرایط ازدواج شما چیه گوگوش خانم؟

اول از نظر شخصیت باید همپایه خودم باشد و در ضمن فقیر و بی پول نباشد که چشمش به پول و در آمدم باشد ،باشعور و فهمیده و عمیق و منطقی فکر کند . در ایجاد تفاهم و تشکیل انون گرم خانوادگی پیشی بگیرد ، اگر روزی نخواستم کار بکنم و پول دربیاورم او باز هم مرا دوست داشته باشد ،من عشق را دوست دارم و همسر آینده من باید تا آخر عمر به این عشق متقابل لطمه نزند . پدرم همیشه می گوید من نمی دانم چرا خواستگارهای گوگوش از من میترسند ، خیال می کنند من لولوخورخوره ام و خود صابر اضافه میکند:

حقیقت این است که سختگیری در مورد گوگوش وظیفه من است ، برای این که من پدر او هستم و سعادت و خوشبختی دخترم را می خواهم و با این وصف هروقت یک مرد نجیب و با شرافت که واقعا دخترم را دوست داشته باشد و به خواستگاری دخترم بیاید با میل و رغبت از او استقبال می کنم.

گوگوش خانم، مشخصات همسر آینده شما چی باید باشد؟

گوگوش گفت:مرد زندگی من باید هم قد خودم نه قد بلند و نه قد کوتاه باشد،نه زیاد پیر و نه زیاد جوان بین 25 و 26 و 27 سال سن داشته باشد و وقتی هم ازدواج کردم دلم می خواهد یک پسر و یک دختر داشته باشد.گوگوش و پدرش در این وقت در مورد مطلبی با هم مشورت کردند و گوگوش گفت: یک خبر تازه برای شما که خبرنگار اطلاعات هفتگی هستید دارم و آن هم استخدام یک مدیر تبلیغاتی استکه در ایران سابقه ندارد ، از این پس خبرهای مربوط به مرا مشاور مطبوعاتی من در اختیار شما می گذارد .این کار به چند دلیل لازم بود ، اول اینکه کار سینمایی من خیلی زیاد شده و دوم این که مردم و مطبوعات عجیب به من توجه پیدا کرده اند ، امیدوارم هنرپیشه های دیگر هم همین کار را بکنند .همانطور که هنر پیشگان خارجی هر کدام چند مدیر تبلیغاتی دارند.

هفته نامه اطلاعات هفتگی شماره 1333 مورخه جمعه 19 خرداد 1346

نامزدی عارف خواننده رادیو

عارف خواننده رادیو و تلویزیون ملی ، سرگرم تهیه وسایل عروسی و آوردن همسر تازه خود به خانه می باشد ، او چند روز قبل با دوشیزه «ژینوس افشار» نامزد شد و قرار است پس از ایام سوگواری و ماه صفر ازدواج کنند.همانطور که سه هفته قبل برای عده ای از خوانندگان عزیز علاقمند به اخبار هنری نوشتیم بالاخره کار اختلاف و جدایی عارف و دومین همسرش به طلاق کشید ، عارف در جستجوی همسری بود که در آن روزها شایع شد با گوگوش ازدواج خواهد کرد تا اینکه این هفته با ژِینوس افشار که از خانواده محترمی است نامزد شد و اینک آماده شروع زندگی مشترک است.

توضیح از مدیرسایت  :اما دلیل انتخاب این مطلب چه بود.اگر چه این سایت با عنوان موسیقی در مجلات قدیمی فعالیت میکند و برای یادآوری و زنده کردن خاطرات شیرین گذشته گام بر میدارد اما هدف متعالی تر من برای شفاف سازی تاریخ موسیقی و ترانه نوین ایران زمین و هنرمندانی است که در این راه فعالیت کرده اند.

اما درباره انتخاب این مطلب:

خانم گوگوش خواننده بزرگ میهنمان همیشه در صحبتهایشان از ترانه شهرزاد قصه گو به عنوان نخستین آهنگ اختصاصیشان صحبت می کنند ترانه ای که ایشان حتی تردید داشتند که آیا به شکل صفحه منتشر شده است یا نه . اما اگر به جلد صفحه ترانه شهرزاد قصه گو نگاهی بیاندازید و این عکس را با عکس جلد مجله اطلاعات هفتگی مورخه 22 اردیبهشت 1346که آنرا در اختیارتان قرار داده ام مقایسه کنید متوجه می شوید که هر دو عکس یکی می باشند و به زبانی دیگر این ترانه که اولین ترانه اختصاصی گوگوش نیز می باشد در بهار 1346 منتشر شده است.

استاد ایرج جنتی عطایی ترانه سرای بزرگ میهنمان نیز در کتاب مرا به خانه ام ببر در مصاحبه با یغما گلرویی اشاره کرده اند که اولین ترانه ایشان ترانه شکوه با صدای خانم گوگوش و به آهنگسازی سلیمان اکبری است.پس طبیعتا این ترانه نمی تواند پیش از سال 1346 سروده شده باشد و به دیگر سخن ، سال شروع ترانه سرایی ایرج جنتی عطایی 1346 می باشد.البته طبق آرشیو من، ترانه قصه وفا با صدای گوگوش مربوط به پاییز 1347 می باشد.در ضمن اولین فیلم سینمایی که یک ترانه از جنتی عطایی را در خود یدک می کشد فیلم ازدواج ایرونی است که در دی ماه 1347 پخش گردید.برای من شروع ترانه سرایی سه اسطوره ترانه نوین ایران زمین دیگر روشن و حتمی شده است.

ایرج جنتی عطایی 1346 ، شهیار قنبری 1348 ، اردلان سرفراز 1349

اما اگر به کتاب مرابه خانه ام ببر رجوع کنید متوجه می شوید که متاسفانه جنتی عطایی بسیاری از سالها را به یاد نمی آورند و یا به اشتباه اعلام می کنند.مثلا در صفحه 23 این کتاب می گویند که من دوران کاری پیش از سال چهل و پنج خودم را دوران کشف ، دوران گذار ، دوران تجربه کردن و یاد گرفتن در زمینه انواع فرمهای ترانه می دانم.

که بی گمان منظور ایشان دوران پیش از سال 1350 است نه 1345 چرا که در این سال اصولا ایشان هنوز کار ترانه سرایشان را آغاز نکرده اند.البته بیان اشتباه تاریخ هارا در بین اکثر هنرمندان بزرگ و پر سابقه کشورمان می بینیم تا بدان جا که بر فرض مثال زنده یاد بابک بیات هم در مصاحبه ای اولین آهنگ خود را ترانه صدفهای شکسته با صدای زنده یاد گیتی پاشایی می دانند ومعتقد بودند این آهنگ را در سن 16 سالگی ساخته اند.در حالیکه این ترانه در اواخر دهه 40 ساخته شده است.